CLICK HERE FOR HOME

4th Annual
New Orleans British Car Day

LAFRENIERE PARK
METAIRIE, LOUISIANA
April 8 & 9, 1994


Class A - AUSTIN HEALEYS
1st
WAYNE AUCOIN *
57 AUSTIN HEALEY 100-6
2nd
JIM HOFER 66 AUSTIN HEALEY 3000
3rd
DENNIS COLE 60 AUSTIN HEALEY 3000



Class B - MG MIDGET / AH SPRITES
1st
PAUL DUCHENE *
73 MG MIDGET
2nd
JORGE CHAD 61 AUSTIN HEALEY SPRITE
3rd RICHARD DeCREVEL 73 MG MIDGET



Class C - MGTC / PRE-WAR
1st
DOUGLAS WELLS
52 MGTD
2nd
FRANK DANIEL * 47 MGTC
3rd
ROCKY VonDULLEN 47 MGTC



Class D - MGTD/MGTF SERIES
1st
SUE MASON 54 MGTF
2nd
JAMES FORSYTHE 55 MGTF
3rd TOM SCHMITZ 55 MGTF



Class E - MGA COUPES
1st
JIM JONES * 69 MGC-GT
2nd
KEITH SANDERS 69 MGC ROADSTER



Class F - MGA ROADSTERS
1st
MIKE FITZPATRICK

57 MGA ROADSTER
2nd DELVIN PRICE * 59 MGA ROADSTER
3rd
DEAN DUPLANTIER *  58 MGA ROADSTER



Class G - MGB / MGC CHROME
1st
WILBURT EASOM 68 MGB ROADSTER
2nd ROY CHINN 73 MGB ROADSTER
3rd
ANNETTE HEYMANN * 74 MGB ROADSTER



Class H - MGB RUBBER
1st JAMES GRANER
80 MGB ROADSTER RUBBER
2nd KEITH VEZINA * 76 MGB ROADSTER RUBBER
3rd
JIM YOUNG * 741/2 MGB ROADSTER RUBBER



Class I - MGB / MGC-GT CHROME / RUBBER
1st JOHN SIMMERS 68 MGB-GT
2nd
GEORGE BARTON * 741/2 MGB-GT
3rd JULIAN FEIBELMAN * 68 MGB -GT



Class J - TRIUMPH SPITFIRE / GT6s
1st
BRIAN PETRESKY

66 TRIUMPH SPITFIRE
2nd JOHN BOUDREAUX * 69 TRIUMPH GT6
3rd FRANKIE MOLNAR * 79 TRIUMPH SPITFIRE



Class K - TRIUMPH TR2 / TR3s
1st DAVID HAYDEN
58 TRIUMPH TR 3
2nd DEAN WHALEY * 62 TRIUMPH TR 3



Class L - TRIUMPH TR4 / TR4A / TR250s
1st FRANK BURGER 65 TRIUMPH TR 4
2nd
GARY WILLIS 67 TRIUMPH TR 4A



Class M - TRIUMPH TR6s
1st DONALD LACHER 74 TRIUMPH TR 6
2nd
FRED MAYER 72 TRIUMPH TR 6
3rd
RANDY LEMOINE 76 TRIUMPH TR 6



Class N - TRIUMPH TR7/TR8s
1st BILL BREITHOFF * 80 TRIUMPH TR 8
2nd
DON PRITCHETT 76 TRIUMPH TR 7



Class O - JAGUARS
1st KEN KERBER *
67 JAGUAR E TYPE
2nd
VINC COLE 70 JAGUAR E TYPE COUPE
3rd BOB McANELLY 62 JAGUAR MK 2



Class P - MG / MORRIS / AUSTIN SEDANS
1st MIKE LEWIS *
50 MG YA SEDAN
2nd
PETER BRAUEN * 39 AUSTIN 8 COUPE
3rd
GREG GREMILLION 57 METROPOLIAN



Class Q - MORRIS MINI / AUSTIN MINIs
1st MIKE DELACERDA *
76 MINI
2nd JACK ALBCRS * 63 MINI
3rd BOB LEMBKE 67 MINI



Class R - LOTUS
1st DENNIS BEAVERS
72 LOTUS EUROPA
2nd
MIKE GLORE * 91 LOTUS ELAN



Class S - ROLLS ROYCE / BENTLEYS
1st FRED FABRE * 64 BENTLY



Class T - EMPIRE SEDANS
1st
HAROLD HAWKINS 93 LANDROVER DEFENDER 90
2nd HAROLD HAWKINS 94 LANDROVER DEFENDER 110



Class U - EMPIRE SPORTS
1st
BILL SILHAN 51 MORGAN +4
2nd JOHN BALWIN 65 AC COBRA
3rd Tie
PAT CASHMAN 64 GORDON KEEBLE
3rd Tie JIM PFEIFER 67 SUNBEAM TIGER



Class V - MODIFIED STREET / COMPETITION
1st MIKE GLORE 71 LOTUS 7 MK 4



Class W - UNDER RESTORATION
1st CORT MUSGRAVE * 63 ELVA COURIER MK 3
2nd RICHARD SANDOZ * 76 MGB



* Designates BMCNO member


Web Design and Production By